Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna, wiosna, wiosna

Wiosna meteorologiczna już jest, na astronomiczną musimy jeszcze poczekać. Niezależnie od powyższego w przyrodzie można poczuć i zaobserwować pierwsze jej zwiastuny.

 Zaobserwowaliśmy kwitnące leszczyny czy śnieżyczki przebiśniegi. Z ciepłych krajów wracają ptaki. Ostatnio bardzo dużo hałasu robią żurawie, które przylatują do nas z Hiszpanii i Portugalii. Luty i marzec to czas, kiedy ptaki te przeprowadzają toki, przygotowujące je do rodzicielstwa. Wykonują wtedy taniec, prezentując swoje umiejętności i majestatyczność. Gdy dobiorą się w pary, pozostają sobie wierne przez całe życie. Ich gniazda znajdują się na ziemi, najczęściej na lekkim wywyższeniu zazwyczaj gdy wokoło jest woda. Taka lokalizacja ma zabezpieczać przed atakami drapieżników. Żuraw w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, szczególna opieką objęte są tereny podmokłe i bagienne – środowisko jego życia.

 

Leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo zaobserwowali również większe zainteresowanie ludzi wycieczkami do lasu. Kontemplowaniu przyrody oraz spacerom służą ścieżki wyznaczone w naszych lasach. Jest ich kilka, min.: Leśna trasa turystyczna Gierłoż znajdująca się w lasach  w pobliżu Kętrzyna czy ścieżki północne rozpoczynające się na parkingu leśnym w Oparczyskach (szczegóły tutaj).  

Różna forma aktywności na świeżym powietrzu ( spacer, nordic-walking, kolarstwo) wyzwala w nas bardzo dużo pozytywnych emocji, także zdrowotnych.

Będąc na spacerze w lesie:

- obniżamy poziom stresu,

- wdychamy olejki eteryczne zawarte w drzewach, mają silne działanie aseptyczne i zbawiennie wpływają na nasz układ oddechowy,

- obniżamy nadciśnienie tętnicze,

-zwiększamy odporność,

- poprawiamy samopoczucie,

- uwrażliwiamy się na piękno przyrody,

- oddychamy czystym, wolnym od zanieczyszczeń powietrzem ( drzewa działają jak katalizator),

- dbamy o swoją prawidłową sylwetkę.

Dlatego warto skorzystać w wolnym czasie z  uroków jakie dają nam lasy Nadleśnictwa Srokowo do których serdecznie zapraszamy.

 

Klangor - trąbiący głos wydawany przez żurawie