Obiekty edukacyjne Obiekty edukacyjne

Ścieżki rowerowe

Trzy ścieżki rowerowe zlokalizowane na terenie Nadleśnictwa Srokowo

 

Trasy rowerowe powstały z myślą o poszerzeniu świadomości przyrodniczej, historycznej i kulturowej społeczeństwa. Na skutek dużego zainteresowania taką formą wypoczynku postanowiliśmy wytyczyć trasy rowerowe. Chcieliśmy, wyznaczając trasy zachęcić społeczeństwo do spędzania w sposób aktywny wolnego czasu na łonie przyrody.

Wszystkie trasy rowerowe i ścieżka dydaktyczna rozpoczynają się i kończą na parkingu leśnym Oparczyska, na którym są postawione wiaty, ławki, jest miejsce na ognisko, są urządzenia do przeprowadzenia gier sportowych.

Parking wyposażony został w 2 nowe urządzenia sportowe tzw. szczudła oraz mostek, tablicę informacyjną z przebiegiem nowo wyznaczonych w przedsięwzięciu tras oraz stojak na rowery. Parking został również odremontowany, poprawiono w niektórych miejscach ogrodzenie oraz ławki.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki środkom finansowym pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie a także wkładem własnym nadleśnictwa. Środki te pozwoliły na zakup platformy widokowej, 2 wiat ze stołami i ławkami, 2 stojaków na rowery, 2 urządzeń sportowych, 8 tablic informacyjno - dydaktycznych oraz 60 tabliczek informacyjno - kierunkowych, wskazujących kierunek jazdy.

Szczudła i mostek to mały tor przeszkód do pokonania. Ten mały tor przeszkód służyć będzie do przeprowadzenia małych zawodów sportowych na czas oraz usprawnią zdolność ruchową uczestników ścieżki dydaktycznej Wyskok i tras rowerowych. Będą stanowić doskonałą rozgrzewkę przed pieszymi i rowerowymi wyprawami.

Wzdłuż najdłuższej trasy rowerowej są przygotowane 2 miejsca przystankowe: nad jeziorem śródleśnym Chochlik oraz nad jeziorem Oświn; stanowią one doskonały element odpoczynku po trudach wędrówki pieszej bądź rowerowej.

Przy punkcie widokowym nad jeziorem Oświn ustawiona została tablica „Jezioro Oświn", opisująca bogactwo faunistyczne jeziora, a także różne formy ochrony przyrody jakim jest ono objęte. Punkt widokowy zaopatrzony jest w platformę widokową, wiatę oraz stojak na rowery.

Miejsce to jest pięknie zlokalizowane, przy naszej leśniczówce, na dużym utwardzonym placu.

Trasy rowerowe przebiegają przez ciekawą okolicę, usianą historycznymi obiektami (dwory w Brzeźnicy, Kałkach, pałacyk w Jegławkach, cmentarz rodowy) oraz cennymi fragmentami rodzimej przyrody ( rezerwaty przyrody: Bajory, Kałeckie Błota, pomniki przyrody). Każda trasa rowerowa oznakowana jest kolorowymi tabliczkami kierunkowymi, na niektórych z nich znajdują się informacje o pozostałej długości jazdy w kilometrach i godzinach.
Łączna długość tras rowerowych wynosi
53 km.

 

  • Najdłuższa trasa oznakowana kolorem czerwonym wynosi 32,42 km, przebiega przez piękną okolicę usianą historycznymi i przyrodniczymi ciekawostkami.
  • Średnia trasa oznakowana kolorem niebieskim wynosi 12.02 km, przebiega pomiędzy rezerwatami przyrody "Bajory" i "Kałeckie Błota".
  • Najkrótsza trasa oznakowana kolorem zielonym wynosi 8,8 km.