Obiekty edukacyjne Obiekty edukacyjne

Leśna Trasa Turystyczna Gierłoż

Wyznaczenie edukacyjnych tras turystycznych w okolicach Wilczego Szańca w Gierłoży powstało z myślą o poszerzeniu świadomości przyrodniczej, historycznej i kulturowej odwiedzających lasy Nadleśnictwa Srokowo.

Na skutek dużego zainteresowania aktywną formą wypoczynku wytyczyliśmy trasy turystyczne w pobliżu obiektu Wilczy Szaniec, który corocznie odwiedza ponad 200 tys. turystów. Chcielibyśmy, wyznaczając trasy zachęcić wszystkich do spędzania w sposób aktywny wolnego czasu na łonie przyrody.
 
Istnieje wiele kombinacji podróżowania rowerem przez leśnictwa Gierłoż i Dąbrowa, to turysta decyduje co chce zobaczyć i jaką trasę wybrać.
Aby ułatwić turyście orientowanie się w terenie zakupiono przy wsparciu środków finansowych z WFOŚiGW tablice informacyjne.

Ścieżki przebiegają przez miejsca nie tylko ciekawe przyrodniczo, ale takie które również warto zobaczyć m.in.: kwatera Hitlera w Gierłoży, Muzeum w Owczarni, Park Miniatur, Księżycowy Dworek i inne pałace historyczne, linia kolejowa Kętrzyn-Węgorzewo wpisana do rejestru zabytków, zabytki archeologiczne – grodziska i kurhany w Gierłoży, gospodarstwa agroturystyczne w Dąbrowie, Kwiedzinie, Owczarni i Pożarkach, historyczną drogę Gierłoż-Wilamowo  ( drogę ucieczki zamachowca na Hitlera w 1944r.), historyczne lotnisko Wilamowo, miejsce bitwy krzyżacko-litewskiej w miejscowości Góry w 1311r. Wzdłuż tras rozlokowane są również miejsca, w których można zjeść ciepły posiłek czy nawet skorzystać z innych form rekreacji ( kort tenisowy, SPA, hotel).

Trasy powstały przy pomocy środków pochodzących z WFOŚiGW