Asset Publisher Asset Publisher

Pachnica dębowa

„Przygotowanie miejsc czynnej ochrony pachnicy dębowej (Osmoderma eremita) służących przesiedlaniu owadów z miejsc ich naturalnego występowania do siedliska zastępczego"

 
    Zadanie dotyczące ochrony pachnicy dębowej zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Olsztynie i sfinansowane przez Nadleśnictwo Srokowo.
 
     Zadanie obejmowało: wykonanie inwentaryzacji pachnicy dębowej wraz z określeniem przydatności siedliska do zasiedlenia oraz wyznaczenie działań ochronnych przez uprawnionego specjalistę.
 
    W wyniku przeprowadzonych prac przez entomologa dr inż Karola Komosińskiego zainwentaryzowano 16 ponad stuletnich dębów w oddziale 38 i leśnictwo Dąbrowa. W wyniku inwentaryzacji:
  • stwierdzono obecność próchnowisk wewnętrznych w 5 dębach, które nadają się do wsiedlenia pachnicy dębowej
  • nie stwierdzono występowania pachnicy dębowej, stwierdzono obecność gatunku współżyjącego z pachnicą – wepa,
  • określono postępowanie przy wsiedlaniu pachnicy dębowej,
  • określono zagospodarowanie kłód drewna z pachnicą dębową, pochodzących z wyciętych alei przydrożnych.
 
    Pachnica dębowa jest gatunkiem chrząszcza, który żyje w próchnowiskach starych drzew liściastych, jest również gatunkiem chronionym wymienionym w załączniku Dyrektywy Siedliskowej obszaru Natura 2000. Pachnica  dębowa w zasięgu Nadleśnictwa Srokowo występuje dość licznie. Główne miejsca jej bytowania to stare drzewa ( lipy, dęby) rosnące wzdłuż dróg publicznych. Z uwagi na zagrożenie dla ruchu drogowego powodowane przez spróchniałe drzewa, konieczna jest bardzo często ich wycinka. Zgodnie z przepisami o ochronie przyrody chronione chrząszcze należy przenieść w inne dogodne dla nich miejsce. Znalezienie takiego miejsca w przypadku wystąpienia powyższych okoliczności było celem niniejszego zadania.
 
    Wykonana przez Nadleśnictwo Srokowo inwentaryzacja oraz ekspertyza określająca przydatność siedliska pozwoli w przyszłości po uzyskaniu odpowiedniej zgody przez RDOŚ w Olsztynie przyjąć na teren leśnictwa Dąbrowa kilka kłód zasiedlonych przez pachnicę lub przenieść larwy do próchnowisk w dębach rosnących w oddziale 38i.