Asset Publisher Asset Publisher

Wiosenne sadzenie lasu

Wiosna to doskonała pora do prac związanych z odnowieniem lasu. Co roku na powierzchnię leśną trafia nowe pokolenie drzew. Najczęściej sadzonki wyhodowane zostają w szkółce leśnej, skąd trafiają do lasu. Taka forma odnowienia stanowi 90% wszystkich naszych powierzchni, pozostałe 10% pochodzą z obsiewu naturalnego ( sposób ten wykorzystywany jest głównie w przypadku gatunków lekkonasiennych jak sosna czy brzoza).

W bieżącym roku  w lasach nadleśnictwa Srokowo odnowione zostanie ok. 136 ha lasów, z czego 16,99 ha  w sposób naturalny.  Do srokowskich lasów trafi ok. 440 tys. sadzonek drzew, głównie dębu, olszy, świerka i sosny. Ponadto w nadleśnictwie wykonamy tzw. poprawki uzupełniając nowymi sadzonkami miejsca, w których posadzone w latach poprzednich drzewka z różnych powodów nie urosły.

W tegoroczną akcję odnowieniową pod hasłem „Lasy na nowe 100-lecie” włączyła się młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Sątocznie oraz grupa wolontariuszy i seniorów działających w różnych organizacjach i stowarzyszeniach na terenie powiatu Kętrzyńskiego.

Odnowiono luki i powierzchnie zrębowe w leśnictwach: Królikarnia, Dąbrowa oraz Poganowo. Łącznie odnowiono ok. 1,10 ha powierzchni. W akcji wzięło udział około200 osób.

16 kwietnia wraz z młodzieżą i seniorami sadziliśmy buki, modrzewie i lipy  na tzw. Górce Poznańskiej. Z uwagi na trudny teren praca ta była wyjątkowo trudna, lecz uczestnicy spisali się doskonale. Górka Poznańska jest miejscem rekreacji mieszkańców Kętrzyna, więc uczestnicy akcji będą mogli na przestrzeni lat obserwować efekty swojej pracy podczas wypoczynku w lesie.

Wspólne sadzenie zakończyło się rozmowami o lesie, przyrodzie oraz posiłkiem.

Na skutek zmian klimatycznych, które w konsekwencji prowadzą do osłabienia i śmierci drzewostanów, świerki, które porastały Górkę Poznańską obumarły i musiały ze względów bezpieczeństwa zostać usunięte. Społeczność, która posadziła las wspomogła naturalne odnowienie, które już pojawiło się w dnie lasu.