Zasoby leśne
Lasy Nadleśnictwa Srokowo to głównie drzewostany liściaste gdzie gatunkami panującymi jest Dąb szypułkowy i Brzoza brodawkowata. Ogromne zróżnicowanie siedlisk pozwala znajdować swoje nisze dla wielu gatunków lasotwórczych. Lesistość terenu zajmowanego przez nadleśnictwo Srokowo wynosi 16,2 %.
Hodowla lasu
Nadleśnictwo Srokowo gospodaruje na podstawie planu urządzenia lasu, opracowanego na lata 2010-2019. Prace z zakresu hodowli lasu zdeterminowane są układem typów siedliskowych, składu drzewostanów, oraz ich wiekiem. Teren nadleśnictwa jest rozproszony, mała lesistość na poziomie 16% utrudnia prowadzenie gospodarki leśnej.
Ochrona lasu
Głównym zadaniem z zakresu ogólnej ochrony lasu jest działanie zmierzające do poprawy stanu sanitarnego lasu poprzez przeciwdziałanie rozwojowi szkodliwych owadów i grzybów, szybkie usuwanie posuszu, złomów, wywrotów i wiatrołomów.
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Urządzanie lasu
Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Łowiectwo
Ochrona przyrody
Nadzór nad lasami niepaństwowymi
Na terenie Starostwa Kętrzyńskiego nadzór nad lasami niepaństwowymi jest sprawowany przez Starostę.
Na terenie Starostwa Bartoszyckiego w myśl porozumienia podpisanego ze starostą bartoszyckim Nadleśnictwo Srokowo sprawuje nadzór nad lasami niepaństwowymi o powierzchni 21,60 ha