Asset Publisher Asset Publisher

Czynna ochrona nietoperzy bytujących w OEH-P Wilczy Szaniec

W Gierłoży znajduje się była wojenna kwatera Hitlera z umocnieniami w postaci bunkrów i schronów, które chętnie zasiedlają kolonie nietoperzy. Od roku 2017 obiekt ten – jako Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej Wilczy Szaniec zarządzany jest przez Nadleśnictwo Srokowo. Teren ten jest również bardzo atrakcyjny turystycznie, corocznie odwiedza go ponad 300 tys. turystów z całego świata. Nadmierna penetracja ludzi może doprowadzić do płoszenia populacji nietoperzy.  Teren ten został uznany w roku 2004 za obszar Natura 2000 Gierłoż ze względu na dogodne warunki występowania nietoperzy.

Nadleśnictwo Srokowo już po raz drugi we współpracy finansowej z WFOŚiGW w Olszynie zaproponowało zadania mające na celu poprawę możliwości hibernacji nietoperzy. Projekt „Czynna ochrona nietoperzy bytujących w OEH-P Wilczy Szaniec”

zostało zrealizowane przez Nadleśnictwo Srokowo przy współudziale środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Olsztynie.

Projekt obejmował:

  1. Wykonanie zabezpieczeń stropów celem zwiększenia miejsc do hibernacji nietoperzy ( cegła dziurawka, pustak, robocizna) w ilości 30 sztuk,
  2. Wykonanie i montaż krat zabezpieczających wejścia do piwnic oraz montaż barierek przeciwdziałąjących wchodzeniu turystów w ilości 6 sztuk.

 

Podjęte działania przyczynią się do ochrony przed penetracją ludzi miejsc hibernacji nietoperzy. Montaż krat w piwnicach uniemożliwi ludziom wchodzenie do piwnic czy studzienek, gdzie zimują nietoperze. Z uwagi na pogarszający się stan ruin piwnic w obiekcie – głównych miejsc zimowania, w piwnicach zostały zamontowane również cegły oraz pustaki, które umożliwią nietoperzom zimowy sen. Dzięki tym instalacjom nietoperze mogą schować się do otworów  ( same sufity uniemożliwiają dobrą przyczepność dla nietoperzy, często zimują one pojedynczo, nie zawsze skupiają się w kolonie).