Asset Publisher
VI Warsztaty Rzeźbiarskie
Zakończenie VI warsztatów rzeźbiarskich
Zgodnie z coroczna tradycją na początku września (4-11) odbyły się w Nadleśnictwie Srokowo VI warsztaty rzeźbiarskie.
W warsztatach wzięło udział 8 artystów z Polski oraz 1 gość z Białorusi. Rzeźbiarze zakwaterowani zostali w Starej Leśniczówce w Gierłoży i od poniedziałku ostro wzięli się do pracy. Pierwszym etapem był wybór odpowiedniego materiału dostarczonego przez nadleśnictwo. W tym roku rzeźbiarze pracowali w twardym materiale dębowym. Już od samego początku, gdy artysta zbliżył się do kłody miał już pewien obraz w głowie, jaki kształt nadać rzeźbie. Czasem podczas obróbki materiału koncepcja rzeźby się nieco zmieniała. Przez kilka pierwszych dni w leśnictwie Dąbrowa ( na terenie którego mieszkali artyści) rozbrzmiewał huk wydobywany z pilarek łańcuchowych oraz innych narzędzi. Hałas był dość duży, ale nasi artyści skutecznie się przed nim chronili za pomocą ochronników słuchu.
Uczestnicy tegorocznych warsztatów to:
1) Fereniec Ryszard z Mrągowa
2) Kakowski Kazimierz ze Szczytna
3) Kiełb Roman z Janikowa
4) Stańko Zenon z Rybnika
5) Weimann Engelbert z Kargowej
6) Andrzej Dworczyk z Kłobuczyna
7) Stanisław Migel ze Sławna
8) Mariusz Opoka z Adeliny
9) Vladimir Chikvin z Białorusi.
Praca artysty jest bardzo ciężka i trudna. Rzeźbiarze pracowali od rana do późnych godzin wieczornych, każdy dzień pracy był uwieczniany za pomocą aparatu fotograficznego.
W przedostatnim dniu pracy na warsztaty zostali zaproszeni uczniowie szkół: Gimnazjum ze Srokowa oraz licealiści z LO im. W. Kętrzyńskiego z Kętrzyna. Po lekcji przyrodniczej przeprowadzonej przez pracownika nadleśnictwa, uczniowie uczestniczyli w lekcji rzeźbiarstwa, którą poprowadził p. Vladimir Chikvin. Uczniowie byli bardzo zainteresowani zawodem rzeźbiarza, dopytywali się jakie należy skończyć szkoły, aby zostać artystą. Pan Vladimir opowiadał jak rodziła się u niego pasja tworzenia oraz pokazał jak należy trzymać dłuto i jak nim kierować. Młodzież mogła sama spróbować tej techniki w drewnie dębowym oraz lipowym, porównując obydwa surowce drzewne.
W sobotę 10 września odbyło się uroczyste zakończenie warsztatów w Leśnej Szkole. Nadleśniczy Zenon Piotrowicz przywitał artystów, sponsorów oraz zaproszonych gości. W imieniu artystów glos zabrał p. Vladimir, który przedstawił każdą powstałą w ubiegłym tygodniu rzeźbę. Po wręczeniu upominków Nadleśniczy podziękował sponsorom, bez których wsparcia nie mogłyby się odbyć tegoroczne warsztaty. Firmy i instytucje, które wsparły finansowo i rzeczowe VI warsztaty:
1. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie,
2. Urząd Gminy Srokowo,
3. Kancelaria Adwokacka, Lidawska-Włodzimierska Kamilla,
4. STOL-DOM Wołomin Bogdan Czerwiński,
5. Drewbal Zakład Drzewny Wojciech Szyndler,
6. Fornir Mikołaj Sawicki,
7. Fornir Olga Sawicka,
8. MTI-Furninova Polska Sp. z o.o,
9. Folflex Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych,
10. PZU na Życie SA,
11. Koło Łowieckie Słonka w Srokowie,
12. Koło Łowieckie Cyranka w Węgorzewie,
13. Koło Łowieckie Pasja w Warszawie,
14. Koło Łowieckie Wiewiórka w Korszach,
15. Koło Łowieckie Szarak w Kętrzynie,
16. Koło Łowieckie Kaczor w Kętrzynie,
17. Koło Łowieckie Daniel w Kętrzynie,
18. Zakład Usług Leśnych Dąb Ireneusz Żukowski,
19. Zakład Usług Leśnych Kornik Paweł Iwaniura,
20. Zakład Usług Leśnych Lech Puszko,
21. Zakład Usług Leśnych Dąbrowa Zenon Boczulak,
22. Zakład Usług Leśnych Mazurlas Henryk Kojro,
23. MADERA Milkiewicz Mirosław,
24. Zakład Pracy Chronionej Tański Wiesław,
25. Parkiety Jabłoński Sylwester,
26. Firma Handlowa Mikołajuk Cezary,
27. Kujawa Andrzej Członek Komisji Tradycji Łowieckich MORŁ w Olsztynie,
28. Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Ożański Paweł.
Aby umilić gościom sobotnie popołudnie zostały również przygotowane inne atrakcje. Wystąpiły uczennice Gimnazjum przy LO im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie, które zaśpiewały repertuar z myślą przewodnią „Kobieta". Kolejna atrakcja została przygotowana przez Pana Łukasza Krawca – stażystę Nadleśnictwa Srokowo, który opowiedział o swojej pasji, jaką jest sokolnictwo. Na występ przywiózł ze sobą 3 ptaki: sowę Śnieżkę, młodą pustułkę oraz jastrzębia Harrisa. Dzięki uprzejmości właścicieli niektórzy mogli pogłaskać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. W opiece nad ptakami pomaga cala rodzina Pana Łukasza.
Ostatnim kończącym akcentem sobotni wernisaż oraz VI warsztaty był pokaz speed carvingu przeprowadzony przez 5 rzeźbiarzy. W ciągu półgodzinnej pracy artyści nadali nowe życie i znaczenie dla kawałka drewna. Uczestnicy wernisażu mogli zobaczyć jak ciężka jest praca rzeźbiarza. Koledzy dbając o własne bezpieczeństwo podczas pokazu byli wyposażeni w odpowiednie ubrania spełniające wymogi BHP.
Chętni mogli również zapoznać się z ofertą firmy Husqwarna zaprezentowaną przez pana Henryka Kojro.
Po części oficjalnej artyści i zaproszeni goście mogli się posilić podczas biesiady z pieczonym dzikiem.
Zaproszeni goście byli pod wrażeniem rzeźb, pracy artystów i wyrazili nadzieje, że za rok spotkamy się na kolejnych warsztatach rzeźbiarskich.