Asset Publisher Asset Publisher

Na ratunek bocianowi czarnemu

W miniony piątek leśniczy z leśnictwa Poganowo podczas wykonywania swoich obowiązków zauważył bociana czarnego, spacerującego po drodze leśnej. Ptak niestety nie mógł latać, ze względu na złamane skrzydło. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji leśniczego Pana Jarosława Naumiuka oraz naszej Straży Leśnej chory ptak został niezwłocznie dostarczony do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt znajdującego się w Mazurskim Parku Krajobrazowym w Krutyni. Po zakończonym leczeniu bocian wróci do naturalnego środowiska.

 

Z uwagi na dużą ilość kompleksów leśnych, często trudno dostępnych oraz wodnymi elementami przyrody jak naturalne bagna, rzeczki czy rowy melioracyjne,  teren Nadleśnictwa Srokowo jest chętnie zasiedlany przez ptaki, dla których ustanawia się strefy ochronne. W nadleśnictwie takich stref jest 64 dla 72 par ptaków. Najliczniejszą grupę stanowią strefy dla orlika krzykliwego – 44, bielika – 10, bociana czarnego – 8 i 2 strefy dla kani rdzawej.

Strefa ochronna to wyznaczony obszar ( ok. 80 ha), w którym w okresie ochronnym obowiązuje zakaz wstępu  oraz nie wykonuje się żadnych prac gospodarczych, aby nie zakłócać spokoju ptaków wychowujących potomstwo.

 

Bocian czarny, gwarowo nazywany hajstrą. Zasiedla  podmokłe lasy w pobliżu mokradeł lub cieków, unika ludzi, w przeciwieństwie do bociana białego. Zasiedla całą Europę, w Polsce najliczniej występuje w części północno-wschodniej. Odlatuje na zimowiska. Według szacunków w Polsce żyje ok. 1400-1600 par bocianów czarnych.